Salceson golonkowy
Farsz mięsny trzeba dobrze przyprawić, po sparzeniu będzie delikatniejszy niż przed. Użyłam osłonek białkowych o śr 6 cm - akurat takie miałam w domu. Z tej porcji mięsa zrobiłam dwa batony długości 20 cm każdy. Bardzo polecam!
salceson golonkowy - przepis
Składniki
- 1 golonka, (ok 1300g)
- 1 nóżka wieprzowa ( ok 600g),
- ok 350g łopatki wieprzowej,
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 1/4 selera
- 1/2 łyżki soli,
- 1 łyżeczka kminku
- 3-4 ząbki czosnku,
- 2 listki laurowe,
- 5-7 ziarenek pieprzu
- 4 szt ziela angielskiego,
- 3-4 ząbki czosnku
- 1/2 łyżki pieprzu grubo mielonego,
- 1 łyżeczka kminku mielonego
- 2-3 łyżeczki majeranku
- sól do smaku
przygotowanie
Warzywa obrać, umyć. Mięsa umyć, umieścić w garnku, zalać wodą tak, aby mięso było przykryte. Dodać warzywa i przyprawy. Gotować na niedużym ogniu tak długo, aż mięso bez problemu będzie oddzielać się od kości. Może to zająć parę godzin. Jeżeli użyjecie szybkowaru, mięso będzie gotowe znacznie szybciejUgotowane mięsa wyjąć z wywaru, przestudzić. Z golonki i nóżki usunąć kostki. Z łopatki, golonki i nogi odzielić ładne kawałki mięsa. Podzielić je na sporej wielkości kawałki. Pozostałe fragmenty oraz skórę zmielić w maszynce na sitku 3-4 mm.
W misce umieścić kawałki mięsa, zmielone skóry, przyprawy (świeżo przeciśnięty czosnek, majeranek, pieprz, kminek, sól), dodać ok 1/2 szklanki wywaru z gotowania, wymieszać. Spróbować, w razie potrzeby doprawić pieprzem i solą. Farsz powinien być dosyć słony.
Przygotować osłonki. Przyciąć osłonki do odpowiedniej długości ( u mnie ok 30 cm każda). Osłonki namoczyć zgodnie z zaleceniami producenta. Namoczone osłonki otrząsnąć z nadmiaru wody. Zawiązać końcówkę osłonki sznurkiem z jednej strony. Wystający koniec osłonki po pierwszym zawiązaniu zgiąć i jeszcze raz zawiązać. Chodzi o to, aby w trakcie parzenia z osłonki nie wychodziły soki. Osłonki napełnić dokładnie farszem tak, aby między warstwami mięsa nie było pustych przestrzeni i jak najmniej powietrza. Zawiązać koniec osłonki podobnie z drugiej strony, wypychając powietrze.
Włożyć batony do garnka odpowiedniej wielkości i zalać zimną wodą. Parzyć, od chwili uzyskania temperatury 80 st C. przez 60 minut. Temperatura w trakcie parzenia powinna wahać się między 70 - 80 st. C. Po sparzeniu salceson schłodzić. Umieścić w odpowiednim naczyniu, przykryć deseczką i obciążyć (np garnkiem z wodą). Tak przygotowane salcesony wstawić na 12 h do lodówki. Po tym czasie salceson będzie już odpowiednio zwarty
Smacznego!
Zapisałam sobie ten przepis. Wygląda (i jest opisany) prze-pysz-nie! Pozdrawiam :-) Marzynia
OdpowiedzUsuń