Pierogi ruskie

To niepojęte. Mam na blogu całkiem sporo przepisów na pierogi, a zabrakło tych, które należą do moich ulubionych. Proszę Państwa, dzisiaj ruskie. Ilość podana orientacyjnie. Wałkuję ciasto w maszynce do makaronu więc jest bardzo cienkie (tylko takie lubię). Farszu też nie nakładam przesadnie dużo. Jeżeli zostanie Wam ciasto - z resztki zróbcie makaron, można wysuszyć i zjeść później. Jeżeli zostanie farsz - można usmażyć naleśniki i zrobić naleśniki z ruskim farszem - też będą smaczne. 




składniki 
ciasto na pierogi
2 szklanki mąki
3/4 szklanki gorącej wody

farsz ( zrobiłam ok 75 szt )
400 g ziemniaków
400 g sera białego
200 g cebuli
sól
pieprz

olej do smażenia
do podania cebula lub boczek

przygotowanie
Ciasto
Przesianą mąkę zalać gorącą wodą, poczekać aż nieco przestygnie, wyrobić ręcznie na elastyczne, nieklejące ciasto. Jeżeli ciasto jest za twarde, należy dodać nieco wody, jeżeli za mokre - wrobić trochę mąki. Wyrobione ciasto zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na pół godziny.
Ciasto można też wyrobić w robocie ale najwygodniej wyrobić w maszynie do chleba.

Farsz
Ziemniaki obrać, ugotować, odparować i przepuścić przez praskę. Ostudzić. Ser rozdrobnić i również przepuścić przez praskę, dodać do ziemniaków. Drobno posiekaną cebulę usmażyć na oleju, na małym ogniu, aż lekko się zbrązowi. Dodać do masy serowo - ziemniaczanej,  doprawić solą i dużą ilością pieprzu, dobrze wymieszać.

Ciasto cienko rozwałkować (najwygodniej oczywiście używać maszynki do makaronu), przy pomocy szklanki wycinać kółka ( moje o średnicy 7.5 cm). Nakładać po małej porcji farszu, dobrze skleić brzegi, ulepione pierogi odkładać na posypaną mąka powierzchnię, przykryć ściereczką. Zagotować wodę w dużym garnku, posolić, można dodać łyżkę oleju. Ostrożnie wrzucać na wrzątek po kilka pierogów (ilość zależy od wielkości garnka ) gotować parę minut od wypłynięcia. 

Podawać polane masłem i zrumienioną na nim cebulą lub boczkiem. Smacznego!







12 komentarzy:

  1. Takie pierogi są przepyszne! Tylko sens według mnie w dobrym cieście. :)
    https://jaglusia.wordpress.com/2017/01/08/tarta-na-spodzie-z-kaszy-jaglanej-z-lososiem-porem-i-camembertem/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, dobre ciasto to podstawa każdych pierogów ;)

      Usuń
  2. Uwielbiam i pierogi i naleśniki z ruskim nadzieniem! Na takim pięknym talerzu to dopiero smakują!!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko ręczna robota, hahaha! :) Pozdrawiam Weroniko!

      Usuń
  3. talerz pieknościowy! a ja za ruskimi nie przepadam, szczególnie z okrasa :P

    OdpowiedzUsuń
  4. Moja żona uwielbia ruskie pierogi a ja lubię zrobić taki słusznych rozmiarów zestaw pierogowych specjałów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Należę do frakcji , która lubi ciasto z jajkiem i dodatkiem masła. Takie ciasto jest sprężyste, delikatnie stawia opór zębom no i daje się cienko wałkować a przy tym jest na tyle mocne, żeby farsz nie wypłynął. Klasycznie proporcja ziemniaków do twarogu powinna być jak 2:1. Podstawową przyprawą w ruskich pierogach jest świeżo zmielony czarny pieprz i nie należy go żałować. Natomiast ser powinien być półtłusty gdyż tłusty będzie się maził. Cebulę smażymy klasycznie na słoninie a pierogi ruskie klasycznie podaje się z kwaśna śmietaną.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarze. Jeśli zostawiasz komentarz jako użytkownik anonimowy, podaj, proszę, imię lub pseudonim. Pozdrawiam

Copyright © 2013-2019 Stare Gary