Wigilijna zupa grzybowa
W moim domu rodzinnym na kolację wigilijną od zawsze była zupa grzybowa. Przepis według którego od lat tę zupę robię, pochodzi z jednej z moich ukochanych książek na specjalne okazje, wydanej w 1983 r. " W staropolskiej kuchni i przy polskim stole" ,której autorami są Maria Lemnis i Henryk Vitry . Książka wysłużona, ale wiernie mi służy od lat, zwłaszcza w okresie świątecznym. Niestety, świątecznej grzybówki w naszym domu, zawsze wszystkim jest za mało.
składniki
70 - 100 g suszonych prawdziwków
porcja włoszczyzny (bez kapusty)
10 ziarenek czarnego pieprzu
sok z cytryny
śmietana
ok 2 l wody
przygotowanie
Prawdziwki szybko opłukać zimną wodą. Namoczyć na noc w 0,5 l wody. Rano dodać ok 1,5 litra wody i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem. Gdy grzyby zmiękną, dodajemy sporo włoszczyzny bez kapusty, i ziarenka pieprzu. Gotujemy zupę jeszcze przez 25 - 30 minut.
Zupę cedzimy przez gęste sito, doprawiamy solą i sokiem z cytryny, można lekko zabielić śmietaną (do śmietany dodajemy parę łyżek gorącej zupy, mieszamy i tak zahartowaną śmietanę wlewamy do zupy). Podajemy z łazankami lub grzankami. Smacznego!
Uwaga: Często robię tę zupę nieco inaczej, osobno gotuję wywar z grzybów i osobno wywar z włoszczyzny. Dopiero po ugotowaniu i przecedzeniu obydwu, łączę je, dolewając po trochu wywar z włoszczyzny do grzybowego, tak, aby zupa nie zrobiła się zbyt warzywna Wolę ten drugi sposób. Grzyby każdego roku są inne, czasem bardziej a czasem mniej intensywne. Taki sposób pozwala moim zdaniem bardziej kontrolować smak zupy.
Ewa. Widzę, że śmietany dajesz tylko odrobinę, to mi sie podoba. Taka lekka , esencjonalna zupa jest najlepsza.
OdpowiedzUsuńZe śmietaną różnie, raczej mniej niż więcej :) A czasem wcale
UsuńSerdecznie zachęcamy do dodania przepisu do akcji „Potrawy świąteczne” na zBLOGowanych. Gromadzimy tam wszystkie najciekawsze świąteczne potrawy.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniemj est to zupa jarzynowa z grzybami. Mama a teraz ja robię zupę grzybową z podgrzybków bez żadnych jarzyn bo to zmienia smak. Gotuję grzyby na miękko. Nawet nie kroję grzybów no chyba , że są bardzo duże.Przesmażam cebulę średnią na maśle. Dodaję do zupy a potem dodaję ugotowany makaron łazanki. Na wigilię nie daję śmietany ale na co dzień daję śmietanę no i makaron jakikolwiek.
OdpowiedzUsuńW każdym domu trochę inne tradycje - ważne aby wszyscy domownicy byli zadowoleni i oby im smakowało. Ja taką zupę gotuję od ponad 20 lat i jest smaczna. Tak jak napisałam - często dolewam wywar jarzynowy do grzybowego i ten sposób lubię najbardziej. Al wywar z samych grzybów może być pyszny! Wesołych Świąt :)
UsuńJa też tak gotuję nie wiem czy dobrze ale daję ząbek czosnku,śmietana i makaron.
UsuńWszystko dobre co nam smakuje :) U nas czasem zamiast grzanek - łazanki :) Pozdrawiam świątecznie!
Usuń