Wywar na kościach z pieczonej gęsi
Piekliście gęś? Zostało dużo kości? A może macie jeszcze gęsią szyję? Szkoda to wszystko wyrzucić. Na takich kościach można przygotować bardzo dobry bulion, stanowiący świetną bazę dla zup. Można też zjeść bulion po prostu z lanymi kluskami lub makaronem.
składniki:
składniki:
korpus i wszelkie pozostałości z upieczonej gęsi + ew szyja
2 marchewki
3 - 4 pietruszki
1 mały seler lub 1/2 dużego
2 duże cebule
1 duży lub 2 mniejsze pory
1/2 główki czosnku
5-6 ziarenek ziela angielskiego
10 ziarenek pieprzu
5 goździków
3 listki laurowe
parę gałązek lubczyku (opcjonalnie)
liście selera (opcjonalnie)
sos sojowy (opcjonalnie)
sól
2500 ml wody
przygotowanie
Cebulę obrać z wierzchniej łupinki i dobrze opalić nad palnikiem . Mam płytę ceramiczną , kładę cebulę bezpośrednio na płycie i czekam aż się mocno przypiecze.
Pieczone kości + ewentualne dodatkowe elementy tj szyje, wrzucić do dużego garnka, zalać 2,5 l. zimnej wody, zagotować. Na ogół przepisy podają żeby bulion w tym momencie odszumować , ja dawno przestałam to robić i nie sądzę aby miało to wpływ na smak bulionu. Po zagotowaniu dorzucić warzywa, czosnek (1/2 główki, bez obierania), opieczoną cebulę i pozostałe przyprawy. Jeszcze raz doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu, lekko przykryte, przez ok 2 - 3 godziny. Bulion ma tylko lekko "pyrkać ". Pod koniec gotowania osolić do smaku lub doprawić sosem sojowym. Odcedzić, wystudzić. Przechowywać w lodówce do siedmiu dni ( co 2 - 3 dni podgotować przez 5 min) lub zamrozić. Smacznego!
Właśnie piekę gęś i szukałam takiego przepisu.Dziękuję,wydaje się doskonały.Jutro ugotuję rosołek według Twojego przepisu,już czuję ten aromat i smak:)
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, będzie smacznie! Pysznej gęsi ;)
Usuń