Pierogi z gęsiną
Pierogi lubię bardzo. Właściwie nie potrafię powiedzieć z jakim farszem najbardziej. Te z mięsem z pieczonej gęsi okazały się rewelacyjne. Nigdy wcześniej takich nie robiłam, pewnie dlatego, że nie piekłam wcześniej całej gęsi, więc nie było mięsnych resztek. Jeżeli jednak zdarzy się, że zostanie trochę pieczonych resztek, warto takie pierogi zrobić. Dodatek gęsiego smalcu powoduje,że farsz nie jest suchy. Można też dodać mięso gotowane np z gęsiego wywaru. Moje pierogi mają cienkie ciasto, nie zawijam też na brzegach wymyślnych falbanek - lubię ciasto cienkie również na brzegu pierożka, a falbanki powodują, że jest jak dla mnie za grube. Polecam.
składniki (ok 45 szt)
ciasto na pierogi
2 szklanki mąki
3/4 szklanki gorącej wody
farsz
ok 300 g pieczonego mięsa gęsi
2 - 3 średnie cebule
5 - 6 ząbków czosnku
pęczek natki pietruszki
majeranek
sól
pieprz
łyżka roztopionego gęsiego smalcu
gęsi smalec do smażenia
przygotowanie
ciasto
przesianą mąkę zalać gorącą wodą, poczekać aż nieco przestygnie, wyrobić ręcznie na elastyczne, nieklejące ciasto. Jeżeli ciasto jest za twarde, należy dodać nieco wody, jeżeli za mokre - wrobić trochę mąki. Wyrobione ciasto zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na pół godziny.
Ciasto można też wyrobić w robocie ale najwygodniej wyrobić w maszynie do chleba.
farsz
mięso drobno posiekać nożem. Drobno posiekaną cebulę usmażyć na złoto na gęsim smalcu. Zajmuje to trochę czasu - smażymy na niewielkim ogniu. Pietruszkę posiekać. Czosnek posiekać Przestudzoną cebulę, czosnek i posiekaną pietruszkę dodać do mięsa. Dodać roztopiony smalec. Jeżeli nadal farsz wydaje się nam za suchy, można wlać parę łyżek bulionu (najlepiej oczywiście gęsiego). Dobrze wymieszać, przyprawić solą, majerankiem i dużą ilością pieprzu.
Ciasto cienko rozwałkować (najwygodniej oczywiście używać maszynki do makaronu), przy pomocy szklanki wycinać kółka ( moje o średnicy 7.5 cm). Nakładać po małej porcji farszu, dobrze skleić brzegi, ulepione pierogi odkładać na posypaną mąka powierzchnię , przykryć ściereczką. Zagotować wodę w dużym garnku, posolić, można dodać łyżkę oleju. Ostrożnie wrzucać na wrzątek po kilka pierogów (ilość zależy od wielkości garnka ) gotować parę minut od wypłynięcia. Podawać polane masłem i zrumienioną na nim cebulą. Smacznego!
Słyszałem o pierogach z gęsiny że są przepyszne więc jak zrobię a przepis wydaje sie bardzo dobry to też wyślę komentarz.A wyrobione ciasto najlepiej przykryć girącym garnkiem na kilka minut i wedy jeszcze raz zarobić. Rozwałkowuje się super nawet bez mąki i dobrze się zlepua.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że będą smakowały. Dziękuję za rady odnośnie ciasta. Trzeba będzie wypróbować ;) Pozdrawiam!
UsuńPrzepis jest doskonały. Właśnie zamierzam go powtórzyć .
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę ;)
Usuń