Chleb z orzechami włoskimi i marchewką Hamelman'a
Po prostu pyszny! Orzechy są miękkie, marchewka nadaje piękny kolor ,a w smaku nie jest wyczuwalna. Chleb daje się kroić na cieniutkie kromki, znakomicie pasuje do serów. Bardzo, bardzo polecam!
ciasto właściwe
Przygotować na 12 - 16 godzin przed końcowym mieszaniem ciasta. Wymieszać wszystkie składniki i pozostawić w przykrytym pojemniku w temperaturze pokojowej
składniki
zaczyn- 140 g mąki chlebowej pszennej
- 170 g wody
- 30 g - 2 łyżki aktywnego zakwasu (dokarmionego ok 12 g wcześniej)
ciasto właściwe
- 320 g mąki pszennej chlebowa
- 450 g mąki pszennej razowej
- 425 g wody
- 20 g soli
- 5 g drożdży instant
- 230 g marchewki startej i odciśniętej
- 230 g orzechów włoskich310 g zaczynu
przygotowanie
zaczynPrzygotować na 12 - 16 godzin przed końcowym mieszaniem ciasta. Wymieszać wszystkie składniki i pozostawić w przykrytym pojemniku w temperaturze pokojowej
ciasto właściwe
Startą marchewkę bardzo dokładnie wycisnąć. Do misy robota włożyć wszystkie składniki ciasta właściwego, oprócz orzechów i marchewki. Mieszać na pierwszej prędkości tylko do połączenia składników. Kończyć na 2 prędkości mieszając przez 3 minuty.Dodać marchewkę i orzechy. Mieszać na pierwszej prędkości tylko tyle, aby składniki były równomiernie rozmieszczone. Przełożyć do naoliwionej miski i pozostawić na 1,5 godziny. Po 45 minutach ciasto złożyć. Najwygodniej zrobić to w misce w której ciasto leży - Złapać ciasto z jednej ze stron i podnieść mniej więcej o 1/3 ciasta, energicznie nałożyć na pozostałą część. Uderzyć w ciasto palcami pozbawiając je gazów. Podobnie postąpić z ciastem ze wszystkich stron.
Po tym czasie ciasto wyjąć z miski , podzielić na dwie części i formować dwa chlebki owalne lub okrągłe.
Włożyć do dobrze omączonych koszyczków do wyrastania, łączeniem do góry, na 1 h ( do czasu aż chlebki wyrosną ) W międzyczasie nagrzać piekarnik do 240 st. C. Jeżeli używamy kamienia do pizzy, ułożyć go na środkowym poziomie i nagrzewać w wysokiej temperaturze przez min 40 min. Kiedy chleb wyrośnie, przełożyć go na łopatę do chleba, szybko naciąć, i zsunąć na kamień lub blachę . Dużo łatwiej zsuwa się chleb, jeżeli na łopacie położymy papier do pieczenia, posypiemy go np semoliną i dopiero na tak przygotowaną łopatę przerzucimy chleb . Zsuwamy do piekarnika razem z papierem . Na dno piekarnika wstawić miseczkę z wodą lub wrzucić kostki lodu.
Piec w temperaturze 240 st C przez 15 minut, zmniejszyć temperaturę do 220 i piec kolejne 25 - 30 minut . Smacznego!
Uwagi: Tym razem jeden z chlebów piekłam foremce a drugi tradycyjnie wyrastał w koszyczku. Pominęłam drożdże , więc moje chleby wyrastały dłużej, a wstępną fermentację też przedłużyłam z 1,5 do 2 godzin. W piecu również spędziły więcej czasu niż podaje przepis - sprawdzałam stan upieczenia spodu chleba, i dopóki nie wydawał głuchych odgłosów przy pukaniu - wracał do piekarnika.
Wpis dołączam do marcowej listy Na zakwasie i na drożdżach, prowadzonej na blogu Zapach Chleba
Wpis dołączam do marcowej listy Na zakwasie i na drożdżach, prowadzonej na blogu Zapach Chleba
U mnie dzisiaj również chlebek z orzechami :)
OdpowiedzUsuńPyszny jest !
Usuńu mnie w piekarniku też właśnie siedzi chlebek ;)
OdpowiedzUsuńCzyli dzień chleba :)
UsuńO rany, wygląda rewelacyjnie:)
OdpowiedzUsuńDziękuję, nie zawsze tak ładnie wychodzą :)
UsuńWspaniały chlebek upiekłaś!
OdpowiedzUsuńDziękuję, udał się :)
UsuńWitam, za bardzo fajnego bloga wystawiam nominację do Liebster Blog Award. Po szczegóły zapraszam tutaj: http://smaczniprzyjaciele.wordpress.com/2014/03/09/liebster-blog-award/
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Gosia
Jest popisowy. Jak uzyskuje się takie piękne dziurki? Mnie takie nie wychodzą.
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Szczerze mówiąc w moim przypadku to ścisłe trzymanie się przepisu. A chleby i tak czasem figla płatają i np pękają gdzie chcą. Ważne, że są smaczne!
Usuńchyba pomyłka, za duża ilość wody w przepisie
OdpowiedzUsuńDziękuję! Faktycznie trochę dużo :) Pozdrawiam
Usuń